Поради психолога

Відпочинок у таборі – це один із цікавих нових досвідів, який набуває ваша дитина. Тому важливо саме з цієї позиції готувати її до перебування у дитячому оздоровчому таборі.

По-перше, це перебування без батьків – крок до дорослості. Другою важливою ознакою життя у таборі – є спільне проживання з іншими дітьми в кімнаті та постійне перебування у новому дитячому колективі. Третя складова нового стану дитини – можливість побачити, відчути щось нове, дізнатись про світ та себе в нових обставинах.

Дитина не повинна відчувати, що батьки її «залишають». Навпаки, необхідно підкреслити, що дорослішання (а саме це відбуватиметься із дитиною) вимагає, щоби батьки відступали у сторону відкриваючи дитині нову дорогу. Проте, вони (батьки) нікуди не діваються та знаходяться поруч, на випадок допомоги.

Звичайно, не варто говорити дитині «що вона іде у табір тому, що її нема куди діти, а батьки працюють і дуже зайняті». Таке мотивація поїздки до табору перекреслить всі позитивні очікування дитини і створить у неї відчуття «зайвості» та прагнення за будь-яких обставин не «відпускати» батьків.

Для дітей, які вперше ідуть у табір, важливо відчувати «близькість» батьків. Проте, радимо у перші день-два не перевантажувати її дзвінками із запитаннями «ну як? Тебе не ображають?». Домовтесь із дитиною, що вона зателефонує лише у тому разі, якщо станеться щось надзвичайне. Нехай це буде частиною вашої нової із дитиною гри «я-дорослий». Перед заїздом обов’язково поцікавтесь можливістю зв’язатись із вихователем та адміністрацією табору, на випадок відповідних обставин. Повідомте дитину про те, що ви завжди будете знати, якщо їй потрібна буде допомога.

Не варто у перші дні навідувати дитину у таборі, оскільки їй треба час, щоб зорієнтуватись та адаптуватись у нових обставинах. Ваше навідування буде заважати їй, створюючи ніби подвійний стан «і у таборі і з батьками».

І під час навідування, і у телефонних розмовах, не варто запитувати про можливі негаразди («тебе не ображають?», «тобі не холодно (жарко)?», «тобі не цікаво?»). Навпаки, ваші запитання повинні бути конструктивними та позитивними: «Що нового дізнався?», «Які події відбулись?», «чи з’явились нові друзі і що ви з ними робите?». Негативні запитання створюють у дитини враження, що батьки сумніваються в її становищі, тим самим передаючи їй невпевненість та страх. А позитивні запитання додають дитині впевненості та відчуття захищеності.

Сподіваємось, ці прості поради допоможуть вам підготувати ваших дітей до перебування у дитячому оздоровчому таборі і не припуститися помилок, які можуть зменшити задоволення від відпочинку вашої дитини.